Faust v Müllerově hrobce

Stará truchlohra českých kočovných loutkářů Faust nabídla divákům nevšední zážitek na neméně obvyklém místě. Müllerova hrobka je tichým důkazem lásky i velkého smutku. Svému původnímu účelu neslouží již dlouhá desetiletí. Stavba, kam si děti dlouhá léta chodily skrz ploty tajně hrát a kterou mnoho obyvatel města ani nezná, od předloňského roku slouží kultuře. Díky iniciativě Brány Trojzemí se tu pořádají koncerty i divadelní představení a v blízké budoucnosti nás zřejmě čeká ještě nejedno překvapení. Neméně důležitý je také fakt, že oprava dlouho chátrající budovy má najednou smysl i směr.

Faust je legendární postava vzdělance, který uzavřel smlouvu s ďáblem. Legenda se z Německa rozšířila do mnoha zemí. Příběh o Faustovi a jeho smlouvě s ďáblem je po staletí jedním z nejčastěji zpracovávaných námětů v evropské kultuře.

Podle Wikipedie byl předlohou pro postavu doktora Fausta Johann Georg Faust (asi 1480–1540), potulný alchymista, astrolog a mág, o kterém již za jeho života kolovaly zvěsti o jeho spolčení s ďáblem a jeho hrozném konci. Ty daly vznik mnoha legendám a poskytovaly spisovatelům, kteří se zabývali jeho postavou, značnou volnost. Mezi motivy, které se opakují v různých zpracováních, patří Faustova touha po vědění a moci, pakt s ďáblem i Faustovy erotické spády.

Až na poslední téma bylo vše pestře vyobrazeno i v Müllerově hrobce v podání Loutkového divadla pro děti i dospělé Toy Machine. Na již tak ponuré místo přivezli inscenaci pečlivě vyváženou pro malé i velké diváky. Setkání s loutkohrou nebývá pro většinu lidí až tak časté, o to víc je atraktivní. Loutky byly nádherné a výrazný byl i hlasový projev, který jim zapůjčili herci. Lákavá byla také možnost si po představení osahat i povodit hlavní hrdiny.

Strašidelné téma se na nezvyklé místo vrátilo po necelém roce, kdy se tu hrál loutkový horor Emil. Na toho Faust nestačil jen v diváckém zájmu, což je v tomto případě opravdu škoda.

Fotil jsem Fausta i Emila. Krásná výzva a zajímavá práce...


06_4433e_4e_5e_easyHDR-night2jpg

06_4448ejpg

05_1225ejpg

05_1156ejpg

Celá galerie Faust >>>

Celá galerie Emil >>>